Komputer cyklu jako kalendarz dni płodnych i niepłodnych

W cyklu menstruacyjnym każdej kobiety są dni płodne i niepłodne. Wiele pań chcących stosować naturalne metody planowania rodziny, ma problem z wyliczeniem owych dni. Z pomocą przychodzą sposoby (jest ich kilka) dzięki, którym można obliczyć kiedy wypadają dni płodne.

Kalendarz dni płodnych, kalkulator dni płodnych, komputer cyklu…

Kalendarz dni płodnych, kalkulator dni płodnych, komputer cyklu, metoda termiczna, metoda Billingsów, to mechanizmy, które pozwolą na wyliczenie dni płodnych.

Wiele kobiet stosuje powyższe sposoby jako rodzaj antykoncepcji naturalnej (ekologicznej), będącej alternatywą dla hormonalnej antykoncepcji.

Zanim przedstawimy poszczególne metody, wyjaśnijmy funkcjonowanie fizjologii cyklu miesięcznego kobiety.

Czym jest cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz – zazwyczaj trwa 28 dni. Jednakże u poszczególnych pań cykl miesiączkowy przebiega w sposób indywidualny (od jednej do drugiej menstruacji mija odstęp 25 – 35 dni).

Faza I

Dzień, w którym zaczyna się krwawienie uznaje się za początek cyklu miesiączkowego. Menstruacja trwa około 6 dni, jednak jak ma to miejsce w przypadku cyklu miesiączkowego i tu u każdej z kobiet proces ten przebiega indywidualnie (u niektórych trwa krócej).

Krew menstruacyjna to wynik złuszczenia błony śluzowej macicy, która gdy nie doszło do zapłodnienia, w ten właśnie sposób jest usuwana z organizmu.

Prawda czy mit? W trakcie trwania menstruacji nie ma ryzyka zajścia w ciążę – mit! U pań, u których występuje krótki, bądź też nieregularny cykl miesiączkowy, zapłodnienie jest jak najbardziej możliwe.

Podczas występowania krwawienia, odczuwalne są m.in.: rozdrażnienie, wahania nastroju (objawy mijają po kilku dniach).

Faza II

Podczas trwania drugiej fazy cyklu, następuje odnowienie błony śluzowej macicy i przygotowanie do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jest to tzw. faza pęcherzykowata, w której wytwarzana jest duża ilość estrogenu (dzięki temu w jajniku rozwijają się pęcherzyki). W tej fazie pojawia się u kobiety śluz ułatwiający zapłodnienie.

Faza III

To owulacja, która oznacza dni płodne. Kiedy są dni płodne komórka jajowa wędruje z jajnika przez jajowód i jest gotowa by ją zapłodnić. Aby doszło do zapłodnienia komórka jajowa i plemnik muszą się spotkać w ciągu 12 godzin od procesu jajeczkowania. W przeciwnym razie komórka, która nie została zapłodniona, obumiera, po czym zostaje wydalona z organizmu.

Owulacja zazwyczaj pojawia się w czternastym dniu cyklu menstruacyjnego. Zdarzają się jednak wypadki, kiedy proces ten występuje miedzy 10 – 16 dniem. Warto prowadzić kalendarzyk dni płodnych, ułatwia on określenie dni płodnych.

Prowadząc kalendarzyk dni płodnych zapisuje się w nim m.in. obserwację śluzu (przed owulacją jest on przeźroczysty i śliski), bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, pomiar temperatury (należy ją mierzyć rano, o tej samej porze).

Czy wiesz, że: krwawienie okołoowulacujne (w środku cyklu) nosi nazwę drugorzędowego wyznacznika płodności. Nie występuje u każdej kobiety, nie każda kobieta jest w stanie go zauważyć (jest tak minimalne), nie pojawia się w każdym cyklu.

Plamienie związane jest z owulacją (trwa 1 – 2 dni). Krwawienie podczas owulacji przybiera zazwyczaj postać delikatnych brązowych (różowych) smużek w obfitym śluzie okołoowulacyjnym. W sporadycznych przypadkach pojawia się plamienie żywoczerwoną krwią.

Istnieją dwie teorie przyczyn występowania plamienia. Pierwsza z nich głosi, że powodem takiego stanu rzeczy jest zmieniające się stężenie estrogenów (jego spadek powoduje złuszczenie śluzówki, stąd owo plamienie).

Druga teoria mówi, że przyczyną plamienia jest pękający pęcherzyk jajnikowy na powierzchni jajnika (jajnik posiada w swoim wnętrzu liczne pęcherzyki jajnikowe).

Czy wiesz, że: zapisywane w kalendarzyku objawy fizjologiczne (każdy z osobna), nosi swoją nazwę i może być stosowany oddzielnie jako sposób naturalnej metody antykoncepcji i tak:

  1. Metoda termiczna antykoncepcji – taką nazwę nosi codzienny pomiar temperatury (po owulacji temperatura wzrasta o około 0,4 – 0,5 stopni C i utrzymuje się na podwyższonym poziome przez trzy dni).

  2. Metoda Billingsów – to obserwacja śluzu szyjkowego.

  3. Metoda objawowo – termiczna (Rötzera) – łączy w sobie pomiar temperatury, obserwację śluzu ze zwracaniem uwagi kobiety na swoje samopoczucie (m.in. ból owulacyjny w podbrzuszu, z reguły jednostronny, silny i krótkotrwały).

Faza IV

Jest to ostatnia faza cyklu miesiączkowego (trwa 10 – 16 dni). W tym czasie organizm kobiety produkuje progesteron, hormon ten odpowiedzialny jest m.in. za zespół napięcia przedmiesiączkowego czy efekt zatrzymania wody w organizmie.

Rolą progesteronu jest przyśpieszenie wzrostu błony śluzowej macicy i przygotowanie jej do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia błona ulega złuszczeniu i dochodzi do krwawienia miesiączkowego. Ważne! Dzień poprzedzający krwawienie jest ostatnim dniem cyklu miesiączkowego.

Dni płodne i niepłodne

Dni płodne to okres okołoowulacyjny u kobiety. Kiedy są dni płodne jak sama nazwa wskazuje, może dojść do zapłodnienia. Jak obliczyć dni płodne – przyjmuje się, że jest to czas od trzech dni przed rozpoczęciem jajeczkowania do dwóch dni po. Gdy staramy się o dziecko, najlepiej jest wtedy współżyć na 2 – 3 dni przed planowaną owulacją. Kochać powinniśmy się najlepiej codziennie lub co drugi dzień aż do dwóch dni po zaobserwowanej owulacji. Okres wystąpienia owulacji (jej wyznaczenie) ułatwi nam prowadzony kalendarz dni płodnych.

Dni niepłodne w cyklu owulacyjnym oznaczają wszystkie pozostałe dni. Dzielą się one miedzy sobą na dni niepłodności względnej i bezwzględnej. Faza niepłodności względnej charakteryzuje się tym, że trudno ją wyznaczyć (zwłaszcza przy nieregularnym cyklu), była o niej mowa powyżej.

Faza niepłodności bezwzględnej to czas między obumarciem komórki jajowej aż do wystąpienia menstruacji. Okres niepłodności trwa około dwóch tygodni (między 10 – 16 dniami). Dana kobieta ma zazwyczaj taką samą długość fazy niepłodności.

Prawda czy mit? Podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę – prawda! Jednakże należy ten temat uściślić – konkretnie przed powrotem płodności po porodzie nie chroni samo karmienie piersią, ale częstotliwość z jaką dziecko ssie pierś matki. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ma prolaktyna, hormon, na którego produkcję ma wpływ stymulacja brodawek.

Prolaktyna odpowiadająca za wytwarzanie pokarmu, także odpowiada za niedopuszczenie do owulacji. Za każdym razem, gdy niemowlę zaczyna ssać pierś, dochodzi w ciągu kilku minut do uwolnienia prolaktyny, do krwi, po czym następuje powolny spadek poziomu hormonu.

Częstotliwość ssania (ograniczenie) następuje zazwyczaj z chwilą wprowadzenia do jadłospisu dziecka pokarmów stałych. Dlatego przyjmuje się, że kobieta może pozostać niepłodna przez okres pierwszych 6 miesięcy po porodzie, kiedy to dziecko nie je nic poza mlekiem matki.

Ważne! Karmienie piersią nie daje gwarancji, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Wśród czynników, które mogą zaburzyć antykoncepcyjne właściwości prolaktyny są:

– stan zdrowia kobiety (szczególnie gospodarka hormonalna)

– sposób odżywiania oraz naturalne predyspozycje

Kalendarz i kalkulator dni płodnych

Zarówno kalendarz dni płodnych jak i kalkulator dni płodnych, to sposoby dzięki zastosowaniu których, z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć kiedy istnieje największa szansa na możliwość zapłodnienia. Oba urządzenia szczególnie przydatne są dla tych wszystkich pań, które starają się o dziecko. Jednakże stosowane są one również jako metody naturalnej antykoncepcji.

Kalendarz dni płodnych (kalendarzyk miesiączkowy)

Kalendarzyk miesiączkowy stosuje się częściej jako sposób do planowania rodziny, rzadziej jako rodzaj „środka” antykoncepcyjnego. Sposób jak obliczyć dni płodne i co należy obserwować w swoim organizmie stosując metodę jaką jest kalendarzyk miesiączkowy, przedstawiliśmy powyżej.

Ważne! Stosowanie kalendarza dni płodnych jako metody antykoncepcyjnej jest ryzykowne w związku z tym, że nie jest ona do końca precyzyjna – każde przeziębienie, infekcja, stres, zażywanie antybiotyków, czy nawet duży wysiłek fizyczny, mogą zaburzyć cykl menstruacyjny. W związku z tym wtedy dokładne wyliczenie dni płodnych jest o wiele trudniejsze i łatwiej o pomyłkę.

Ciekawostka historyczna: w Stanach Zjednoczonych w epoce tzw. wielkiego kryzysu, jako „naturalny” środek antykoncepcyjny używano lizol. Reklamowano go jako preparat do higieny kobiecej, który przeciwdziała strachowi przed kalendarzem.

Kalkulator dni płodnych

Dni płodne kalkulator pozwala je określić. Metoda mimo że wygląda na prostą, wymaga doskonałej znajomości własnej fizjologii jak i dużej skrupulatności. Tylko to gwarantuje jej skuteczność.

Ważne! Aby kalkulator obliczył, kiedy wypadają dni płodne – kobieta musi wiedzieć jaka jest długość jej cyklu miesięcznego. Stanowi on bowiem podstawę kalkulatora dni płodnych.

Najprościej wyjaśni to przykład: jeżeli pomiędzy pierwszym dniem miesiączki a pierwszym dniem wystąpienia kolejnej mija 28 dni, to taka jest właśnie długość cyklu miesięcznego. Owulacja przypada tu na około 14 dni przed miesiączką, a więc dni płodne przypadają między 9 – 18 dniem cyklu (kalkulator przełoży te wszystkie informacje na konkretne daty).

Ważne! Dni płodne kalkulator pokazuje tylko dni największych szans na zapłodnienie. Plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet tydzień. Dlatego jeżeli dojdzie do współżycia tydzień przed owulacją również istnieje szansa zapłodnienia.

Kalkulator najlepiej działa u kobiet regularnie miesiączkujących. Wszelkie infekcje, stany zapalne, choroby, czy stres mogą wpłynąć na rozchwianie cyklu i spowodować przesunięcie owulacji w przód, bądź w tył.

Czy wiesz, że: zmiana strefy klimatycznej (przy zmianie klimatu na cieplejszy) może spowodować rozregulowanie cyklu (układ hormonalny ulega rozregulowaniu).

Odchudzanie, a co za tym idzie utrata wagi również może wpłynąć na rozchwianie cyklu miesiączkowego. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny. Gdy tkanki jest za mało, brakuje również hormonów co skutkuje zanikiem miesiączki. W wyniku zbyt niskiej masy ciała zostaje zakłócona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i układem rozrodczym – jajniki przestają normalnie pracować.

Kalkulator dni płodnych używa metody Holta (ta metoda antykoncepcji należy do najmniej skutecznych). Chcąc zwiększyć skuteczność wskazane jest stosować w tym samym czasie dodatkowo co najmniej dwóch innych metod (metoda termiczna, metoda Billingsów).

Komputer cyklu Lady Comp

Komputer cyklu przeznaczony jest dla tych wszystkich kobiet, które chcą stosować tylko naturalną (ekologiczną) antykoncepcję, a którym „trudność” sprawia prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego, bądź też nie mają zbytniego zaufania do kalkulatora dni płodnych.

Komputer cyklu Lady Comp to urządzenie medyczne o funkcji diagnostycznej, które pozwala rozpoznać fazy płodności w cyklu. Jest bardzo łatwe w obsłudze. Codziennie rano, przed wstaniem z łóżka należy mierzyć temperaturę pod językiem przez około 30 – 40 sekund. Na podstawie pomiarów i wprowadzanych do pamięci danych, komputer określi i wyświetli informację w jakiej fazie cyklu kobieta się aktualnie znajduje.

Za pomocą ikon umieszczonych na obudowie komputer cyklu pokaże dni płodne bądź niepłodne, a także moment owulacji. Metoda ta działa nawet u kobiet z nieregularnym cyklem miesiączkowym.

Urządzenie jest tak zaprogramowane, że posiada zdolność uczenia się. Przez pierwsze 2 – 3 cykle zapala się wiele lampek żółtych i czerwonych, które oznaczają dni płodne. W ten sposób komputer ostrzega, że wynik nie jest w 100% pewny. Z czasem zapala się coraz więcej zielonych lampek, które sygnalizują dni niepłodne.

Komputer cyklu ma funkcję zapamiętywania wykonywanych przez siebie pomiarów oraz tworzenia statystyk, a w nich:

– średniej długości cyklu

– średniej długości fazy płodnej

– informacji o cyklach bezowulacyjnych

– skokach temperatury po owulacji

Skuteczność Lady Comp

Skuteczność komputera cyklu jest minimalnie wyższa od działania tabletek antykoncepcyjnych. Skuteczność oblicza się na podstawie tzw. wskaźnika Pearla – wypadkowa ilości zapłodnień w danym roku na sto kobiet, które stosowały tą metodę antykoncepcji.

W przypadku komputerów cyklu wskaźnik wynosi 0,7. Przeliczając ten wynik na procenty, skuteczność antykoncepcyjna komputerów cyklu Lady Comp wynosi 99,7%.

Grafika artykułu ze strony: www.lady-comp.co.uk
css.php